Fandom

Pora na Przygodę! Wiki

Finn

1513stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze21 Udostępnij
Medal.png "Jake ta impreza jest taka szalona!"~Finn, odc. Księgowidło

Ten artykuł został wybrany przez społeczność w comiesięcznym głosowaniu i otrzymał miano "Artykułu Miesiąca".

Finn Mertens, znany także jako Człowiek Finn oraz Pen (tylko w Pilocie) to główny bohater serialu Pora na Przygodę.  

Tumblr meyfr2YPPC1qbr9f3o1 500.gif

Finn drapiący się po tyłku.

Włosy finn'a.jpg
Adventuretime.png

Finn bez ręki z Jake'em.

Historia

Jak ujawniła Fioletowa Kometa, Finn, razem z Królem Złym, są głównymi kreacjami Komety Zmian. Finn jest uosobieniem dobra, a Król Zły jest uosobieniem złem.

Jego biologicznym ojcem jest Martin, a matką Minerva. Finn urodził się na ludzkich wyspach, położonych daleko za krainą Ooo.

Jak dowiadujemy się w odcinku Wspomnienia z góry Kup Kup, Finn został porzucony w lesie, gdy był niemowlakiem. Opowiadał, że zrobił kupkę na dużego liścia, po czym na niego upadł i leżał tam płacząc, dopóki nie znaleźli go Margaret oraz Joshua. Wychowali go razem z Jake'iem, który został jego przybranym bratem (tak samo jak Jermaine).

Finn.jpg

Pierwszy pocałunek Finna i Ogniowej Królewny.

W odcinku Sługus, kiedy Finn jest zapytany o swoich prawdziwych rodziców, powiedział, że ponoć wyskoczył z kapusty, natomiast w odcinku Zuza Silna podczas rozmowy z Królewną Balonową, Finn przyznaje, że zawsze, gdy mówi o swoich przodkach, robi się bardzo smutny i dziwny, ponieważ nigdy nie spotkał innego człowieka. Z niewiadomych przyczyn boi się klaunów i pająków.

Podczas wydarzeń z miniseri Finn: Prawdziwa Historia, wyrusza wraz z Zuzą, Jakiem i BMO na poszukiwania innych ludzi. W końcu odnajdują ludzkie wysypy założone dawno temu przez ludzi którzy przeżyli Wielką Wojnę Grzybów. Na wyspach, chłopak po raz pierwszy spotyka swoją Matkę, która by uratować rasę ludzką, przeniosła swoją świadomość do wielu robotów by mogła być wszędzie tam gdzie ktoś ją potrzebuje. Minerva prosi swojego syna by ten został na wyspach, ale ten oznajmia że Ooo to jego dom. Finn żegna się z matką i wraca do domu.

Wygląd

W pierwszym sezonie był to dwunastoletni chłopiec. Teraz Finn ma szesnaście lat. Jest bardzo wysoki i chudy, ma wybite kilka zębów. Jego oczy to małe czarne kropki. Finn ma blond włosy, które po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć w odcinku Obcinanie włosów. Finn zdjął tam czapkę spod której wyleciały długie włosy o złocistych refleksach, jednak obciął je i dał Drzewnej Wiedźmie. Zaczęły szybko odrastać, co widać w kilku odcinkach. Po tym odcinku coraz częściej zdejmuje czapkę i pokazuje włosy. W odcinku Davey ściął włosy na półłyso i przemalował je na czarno, a z części z nich zrobił wąsy. W późniejszych odcinkach ma blond włosy, które są krótkie. Nosi czapkę, z dwoma "uszkami" wystającymi z góry. Czapka jest zainspirowana postacią Bueno Niedźwiedzia, z komiksu twórcy Pory na Przygodę. Rysownik mówił, że czapka jest "czadowa". Obejmuje jego całą głowę oprócz twarzy. Nosi także niebieski T-shirt, krótkie niebieskie spodnie, zielony plecak, białe zrolowane skarpety i parę czarnych butów. Rzadko, na przykład w odcinku Komnata mrożonych ostrzy nosi żółty sweter. W odcinku Escape From The Citadel traci rękę, ale za sprawą magicznej odżywki z krwi strażnika na jej miejscu wyrasta kwiatek. W odcinku Breezy odzyskuje ją. Odcinek Kometa pokazuje że jego ręka to tak naprawdę miecz traw. Finn traci rękę po raz kolejny w odcinku Restart, gdzie przez kontakt z Finno mieczem ostrze traw odrywa się od niego i tworzy jedną osobę z mieczem Finna.

Pilot

180px-Adventure time.jpg

Pen (z lewej), pierwowzór Finn'a oraz Jake (z prawej)

W tym odcinku jedyny raz występuje jako Pen. Wyglądem bardzo przypomina obecnego Finna, lecz ma nieco inną głowę i głos. Pen, podobnie jak Finn, ma przyjaciela Jake'a. 

Wiek

Na początku miał 12 lat. W odcinku Pociąg tajemnic obchodził urodziny, więc jednocześnie miał już od tego odcinka 13 lat. Prawdopodobnie przechodzi mutację, ponieważ, gdy krzyczy, jego głos się załamuje. W wywiadzie na początku 2012 roku twórca powiedział, że Finn ma już 14 lat. W odcinku Ziemia i woda Królewna Ognia mówi, że ma 15 lat, więc Finn też ma 15, jeśli są oni w tym samym wieku. W Kometa ujawniono że Finn ma już 16 lat.

Charakter

No didni. (2).jpg

Królewna Ognia i Jake udający Finna.

Jest zwykłym nastolatkiem, dlatego tak się zachowuje (lubi zabawę, kocha przygody, zakochuje się) z wyjątkiem tego, że jest bohaterem. Często musi przeciwstawić się siłom zła. Ma w sobie wiarę i honor. Czasem zdarza mu się zbyt zdenerwować albo nie panować nad swoimi emocjami. Zawsze chce komuś zaimponować swoją siłą i odwagą. Bardzo nie podoba mu się, gdy Lodowy Król porywa królewny. Jest on bardzo żywiołowym chłopcem, który lubi zwracać na siebie uwagę. Uważa, że wszędzie "czai się" przygoda i na nią nigdy nie jest za późno.

Ma duży potencjał (rozwiązał zagadkę w odcinku Złodziej jabłek). Gdy słucha muzyki, ma otwartą buzię i wygląda, jakby się nudził.

Wraz z swoim dojrzewaniem zmienia się jego charakter. Stał się bardziej ostrożny, roztropny i zaczął bardziej myśleć o tym co się dzieje wokół niego. Wciąż jednak ma wielką chęć do walki. Spotkanie z kometą również zmieniło jego patrzenia na świat.

Zdolności

Fizyczne

Finn jest biegły w wielu sztukach walki. Dobrze walczy wręcz, a w odcinku Czarodziej opanował magię do perfekcji (pomimo tego w dalszych odcinkach nie widać, żeby Finn używał tej zdolności). Jest szybki i zwinny. Jego waleczne umiejętności widać w odcinku Wspomnienia z góry Kup Kup, gdzie bił się z dorosłymi awanturnikami, albo gdy w odcinku Donek walczy z trawiastym ogrem Donkiem. Ogólnie Finn walczył z wieloma potworami przekraczającymi jego rozmiar. Siłę Finna widać w odcinku Śmiertelny upadek, gdzie bez trudu podnosi i kładzie na łóżko Królewnę Balonową. Ponadto był w stanie wyrwać drzewo i uderzyć nim w gigantycznego pająka (W sieci). Zaś w odcinku W lochu tatusia, kiedy wbił miecz w oko złego potwora, był wstanie lekko go podnieść i przerzucić. Biorąc pod uwagę wielkość potwora musiał ważyć co najmniej kilka ton. Te wszystkie czynniki wskazują na to, że Finn ma nadludzką siłę. W Komnacie Mrożonych Ostrzy opanował też sztukę Lo-dżitsu, ale podobnie jak z magią, nie używa tej zdolności w kolejnych odcinkach.

Finn jest także nadludzko wytrzymały, gdy udaje musie np. przeżyć śmiertelne dla innych ludzi, ciosy. Finn potrafi również wytrzymać w bardzo wysokich temperaturach, takich jak skok do wulkanu albo siedzenie na grillu. Prawdopodobnie ta niezwykła odporność pochodzi od relacji Finna z Królewną Ognia.

Plastyczne

Oprócz zdolności kopania tyłków potworów widać, że Finn ma zdolności rzemieślnicze i plastyczne. Opanował w pewnym stopniu origami, jak pokazano w odcinku Ricardio - Człowiek-Serce, gdzie zrobił papierowego żurawia dla Królewny Balonowej. Poza tym w odcinku Prawdziwy Finn skonstruował rzeźbę Słodkiego Królestwa ze swojej śliny. Jest również nieco utalentowany w tworzeniu prostych maszyn: w odcinku Ogród Wiedźmy zrobił funkcjonalną katapultę.

Muzyczne

Finn lubi śpiewać, a po połknięciu małego komputera ciągle wymyśla nowe piosenki. Do tego umie grać na flecie, wiemy to z odcinka Więźniowie Miłości, gdzie przez chwilę zagrał na nim, a później rzucił instrumentem w Lodowego Króla, ale w locie flet się rozpadł. W odcinku Potworek tatusia, nasz muzykalny bohater gra na tamburynie. W Brakującym elemencie zaśpiewał piosenkę Kim dla ciebie być.

Różne

Finn lubi grać w gry wideo, a w niektórych jest bardzo dobry (przykładowo Mistrz Przygody, czyli gra, w którą grali na BMO (Pora na Biznes). Jak pokazał odcinek W sieci, Finn potrafi pluć bardzo wysoko i daleko.

Broń

Finn używa olbrzymiej ilości broni:

 • Miecze (jego ulubione):
  • Zardzewiały miecz: jest to krótki miecz o żółtym zniszczonym ostrzu i prostej czarnej rękojeści. Najczęściej używana przez niego broń.
  • Miecz o drewnianej rękojeści: jest to krótki miecz o białym ostrzu i jasno brązowej drewnianej rękojeści. Używany w pierwszych sezonach na przemiennie z zardzewiałym.
  • Stary miecz z pobojowiska: Ten miecz zdobył w odcinku Prosto z Nocosfery na pobojowisku przy lesie. Jest to długi miecz o szarym ostrzu, jelec jest wykonany z ciemnego drewna, taszka jest ozdobiona zielonymi kryształami, głowica wygląda jak mała ludzka czaszka.
  • Rodowy miecz wykuty z krwi Demona: Jest to rodowy miecz rodziny Jake'a, zdobyty w odcinku Loch Tatusia, do którego stworzenia została użyta krew demona. Ów demon pojawiał się kilka razy na zmianę grożąc, to błagając o zwrot krwi, lecz Joshua jak i Finn z Jake'iem pozostali głusi na jego prośby i odesłali go zaklęciem wygnania. Jest to miecz półtoraręczny, przypominający krzyż celtycki. Ma kolor czerwony, głowica przypomina ząb lub pazur. Został zniszczony w odcinku Nocowanko.
  • Miecz z trawy: kupiony od trawiastego czarodzieja w odcinku Miecz z traw. Jest jak dotąd najsilniejszym mieczem Finna. Potrafi wyciąć jego podobiznę z wielu rzeczy, dodatkowo potrafi się zwijać i przekształcać. Ostrze przywiązało się do ręki Finna. Po odcinku Breezy stał się prawą ręką Finna. Bohater mógł używać ręki jako wielkiego pnącza którego używał np. przeciw Orgalorgowi czy Królowi Złemu. Stracił ją w odcinku Reboot.
  • Miecz Finn: stworzony w odcinku Czy to ty? poprzez zamianę Finna w miecz. Został zniszczony w odcinku Jestem mieczem.
 • Dystansowe (rzadko używane):
  • Lekka kusza: Finn nie jest dobrym strzelcem, więc bardzo rzadko używa tej broni. Na dodatek ma tylko jeden bełt.
  • Magiczne rękawice - widoczne w filmie były trzy: rękawica Bilego - błękitna stalowa rękawica z sześcioma palcami oraz zielonym okiem. Co ciekawe, broń ta posiadała własne uczucia i potrafiła się obrazić na Finna za to, że ją uderzył. Została zniszczona przez Króla Złego. Magiczne rękawice z domku na drzewie: jedna przypomina tę Billego, druga jest wielkości człowieka
  • Pociski: prawdopodobnie pozostałości po Wielkiej Wojnie Grzybów, które zostały odnalezione przez bohaterów.

Ciekawostki

 • Ma urodziny 14 marca, w dzień liczby Pi.
 • Razem z Jake'iem pokonał Farmę, legendarnego wojownika z Jasnych Wysp.
 • Jest masochistą. Możemy się tego dowiedzieć z odcinka W cudzej skórze lub Pięć krótkich opowieści, gdy mówi tam, że Ból jest jak pocałunek wszechświata, a on chciałby być popieszczony przez kosmos, lub Lubię, gdy boli - gdy przybił piątkę z Jakiem.
 • Uważa, że Jake jest przystojny.
 • Ma swojego odpowiednika w Zwyczajnym Serialu. Jest nim Mordechaj.
 • Uważa, że Burza Nożowa jest przepiękna.
 • Jego ulubionym daniem są klopsy i pieczeń mięsna.
 • W swojej linii czasowej (po wypowiedzeniu życzenia u Prismo) nie ma jednej ręki, zamiast niej ma mechaniczną, przypominającą rękę robota.
 • Jego wygląd w odcinku Człowiek Finn oraz Pies Jake jest nieco zmieniony. Ma on szpiczasty nos, jego oczy to już nie tylko dwie czarne kropki, ale normalne ludzkie oczy, posiada on mechaniczną rękę oraz trochę inne ubrania.W tym świecie ma na nazwisko Martens oraz ma on mamę, tatę i młodszego brata.
 • W odcinku Pies Jake zakłada Koronę Lodowego Króla, by ugasić pożar jego miasteczka, lecz przez przypadek odpala on też bombę atomową zamrożoną przez Szymona Petrikova.
 • W odcinku Szafa Marceliny widział nagą Marcelinę i był tym faktem mocno speszony.
 • W odcinku Tata Jake ma koszulkę z odwróconym napisem Best Uncle (najlepszy wujek)..
 • Jego pierwowzorem jest Pen.
 • Na początku serialu lubiał mawiać; matematycznie, algebraicznie, geometrycznie, pierwiastkowo, rombowo.
 • Często jest zamieniany w różne rzeczy, np. Kryształowego Człowieka, Grudkę, Zombi, Stopę, Kota, Demona i Uściskołaka.
 • Jest chory na koulrofobię (lęk przed klaunami).
 • Czasami widać u niego brwi.
 • W odcinku Wśród Poduszek ma mechaniczną rękę zrobioną z poduszek, podobnie jak w odcinkach Finn człowiek oraz Pies Jake, a także w swoim lustrzanym odbiciu w odcinku Król Robak.
 • Kiedy czegoś nie rozumie i nie może znaleźć rozwiązania, wypiera się tego i usuwa to z umysłu. Tak było z nawiedzonym domem i światem poduszek.
 • W odcinku Pilot ma pięć palców.
 • Często się rumieni.
 • Finn jest daltonistą, czego dowiadujemy się w odcinku Głód czerwieni.
 • Wiele królewien jest w nim zakochanych.
 • Nie zna się on na sprawach miłosnych, co widać wiele razy.
 • Płacze, kiedy robi kupę. Możemy dowiedzieć się tego od Jake'a w odcinku Wspomnienia z góry Kup Kup.
 • Nie lubi koreańskiej kuchni Jake'a i Panny Jednorożek (choć nawet nie spróbował, tylko zatkał nos gdy poczuł zapach).
 • Pierwszy pocałunek miał z Królewną Balonową.
 • W sezonie piątym i czwartym ma wiele różnych (ale podobnych) fryzur. Jego włosy są pokazywane częściej, niż w pozostałych sezonach.
 • Nie umie grać na altówce.
 • Na co to pora.png

  W Futuramie

  W poprzednich życiach był motylkiem, kometą, różową masą i Shoko. (odc. Skarbiec)
 • Gościnnie wystąpił w 22 odcinku 7 sezonu Futuramy.
 • Razem z Jakem wystąpił gościnnie w odcinku serialu Wujcio Dobra Rada (w odcinku Pizza Eve) na gali rozdania nagród. Na tym przyjęciu byli także inni bohaterowie Cartoon Network (np. Clarence, Ben 10, Atomówki). Jednak żaden z nich nie otrzymał nagrody, gdyż Wujcio zatrzymał wszystkie dla siebie.
 • W odcinku serialu Steven Universe-Say Uncle (jest to crossover pomiędzy Steven Universe a Wujciem dobra Rada) na liście bohaterów Cartoon Network, których Wujcio zamierza odwiedzić wymieniony jest także Finn.
 • W jednym z odcinków serialu Clarence w telewizji leci intro z PnP, jest tam Finn.
 • W swoim domu ma urwane zdjęcie gołej kobiety na ścianie.
  935332cb525bf3251ba4029b09e0d314.jpg

  Lista ze Steven Universe

 • Uważa, że jest słodki i dlatego wszyscy chcą go zjeść.
 • W innych wymiarach, w swoich wyobrażeniach, a także w przyszłości, którą wskazywała Magiczna Kula w odcinku Szalony pociąg, ma rękę robota.
  Hqdefault-3.jpg

  W Wujcio Dobra Rada

 • W odcinku Książę z pudełka zamiast czapki nosił przez chwilę pudełko na głowie.
 • Nosi pod koszulką różowy kryształ, przez który może rozmawiać z Królewną Balonową.
 • W odcinku Jama nieco rozumiał koreański, w poprzednich jednak nie.
 • W odcinku Strażnicy promieni słońca przez moment miał pięć palców.
 • Połknął mały komputerek, dzięki któremu może mówić robotycznym głosem.
 • W odcinku Lista Billego pozbył się lęku przed oceanem. 
 • Nie wiadomo, skąd Król Zły oraz wszystkie królewny znają jego imię.
 • Zna łacinę. Doskonale zobaczyć można to w odcinku Morituri Te Salutamus.
 • W odcinku Zabójca podobnie jak Królewna Balonowa, przeżył śmierć kliniczną.
 • Uważa, że jego brzuch wygląda jak twarz Jake'a.
 • Potrafi nadnaturalnie wygiąć ciało, jak pokazano w odcinku Ricardio - Człowiek Serce.
 • W odcinku Cytrusek cześć 1, okazuje się, że Finn ma zajęcia dydaktyczne prowadzone przez Królewnę Balonową.
 • Finn to imię celtyckie oznaczające jasny i blondyn. Niektóre źródła podają, że oznacza także jasnowłosego żołnierza, a w języku niemieckim Finn to po prostu mieszkaniec Finlandii. Jest to imię popularnie wśród chłopców w Irlandii, Danii, Norwegii i Szwecji. W mitologii irlandzkiej istnieje postać, która nazywa się Finn mac Cumhail. Był on legendarnym wojownikiem, ojcem Osjana. [źródło]
 • Oficjalnie jest jeszcze królem goblinów, ponieważ przebrał Cichego Dana za siebie, a Gobliny myślą, że to on.
 • Odkąd zerwał z Królewną Ognia, wielokrotnie próbował przekonać ją by byli razem, jednak bezskutecznie.
 • Wolał wrócić na Ziemię, niż polecieć z kometą i otrzymać nowe życie.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki