Fandom

Pora na Przygodę! Wiki

Księgowidło (przedmiot)

1425stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze5 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Księgowidło
200px-Enchiridion.png
Nazwa Księgowidło\Enchiridion
Twórca/Pochodzenie Twórca Nieznany
Typ Magiczna Księga
Posiadacz Szymon Petrikov (Dawniej)
Finn (Dawniej)
Król Zły (Dawniej)
Pokazane w odcinku/odcinkach Księgowidło (Odcinek)
Eksmisja
Mój sposób
Naśladowca
Król Zły
Crossover

Księgowidło to starożytna księga z opisami potworów i poradnikami dla bohaterów.

Historia

Przed wojną

182px-Simon enchiridion .png

Szymon Petrikov z Księgowidłem.

Księgowidło zostało odnalezione w Grecji, przez archeologa Szymona Petrikova. Dowiadujemy się tego w odcinku Pamiętam Cię, ponieważ jest to opisane na wycinku z gazety. Szymon po odnalezieniu księgi wysłał ją do muzeum.

W Porze na Przygodę

Po raz pierwszy pojawia się w odcinku Księgowidło gdzie Finn przechodzi przez kilka prób by je zdobyć. Pierwsza rzecz jaką w nim przeczytał to piąty rozdział pod tytułem "Jak pocałować królewnę"
180px-Enchiridion chapter five.png

Rozdział piąty

.

Finn zachował Księgowidło. Pojawiło się one kolejny raz w odcinku Eksmisja, w którym Finn rzuca nim w robaka który był na jego łóżku. W odcinku Mój sposób Finn czyta w nim o łzach Cyklopa. W odcinku Naśladowca Finn daje Księgowidło niedźwiedziowi by nauczyć go jak być herosem. Okazuje się jednak, że niedźwiedź zdobył tą księgę by dać ją Ślimakowi który był opętany przez Króla Złego. W odcinku Król Zły okazuje się że księga ma magiczne możliwości. Jedną z nich jest możliwość otworzenia portalu do innych wymiarów. Żeby to zrobić, trzeba umieścić w księgowidle kilka magicznych kryształów. Ostatecznie, księgowidło zostało zniszczone przez Finn'a w tym samym odcinkiem.

Jednak że to nie był całkowity koniec tej księgi. W alternatywnym wymiarze, istniał taki egzemplarz. W odcinku Crossover, Lodowy Finn na polecenie Króla Złego odnajduje tę książkę i stawia ją na piedestale w lodowej twierdzy. Gdy Zły aktywował księgę, otworzyła portal do wszystkich wszechświatów. Lodowy Finn przejrzał plany swego dawnego sojusznika, wyjął główny klejnot z książki. Księga spadała na ziemie, a portal został zamknięty.

180px-Cyclops page.jpg

Dziesiąty rozdział w księgowidle

Ciekawostka

  • Enchiridion po łacinie znaczy podręcznik.
  • W 4 sezonie w Polskim Dubbingu bohaterowie mówią na Księgowidło "Enchiridion", czyli tak jak w wersji angielskiej.
  • Księgowidło może otworzyć portal dzięki diamentom z koron królewien (klejnotom władzy) można to zobaczyć w odcinku Król Zły. Portal prowadzi do Pokoju Czasu, gdzie znajduje się Prismo.
  • W odcinku Naśladowca, Finn daje księgowidło Niedźwiedziowi, a ten przekazuje je ślimakowi. W odcinku Król Zły Finn ma proroczy sen, w którym występuje ten sam niedźwiedź.
  • Pojawia się w historii Lodowego Króla, gdyż ma ją Dr.Książę.
  • Mimo, że pochodzi z czasów przed Wielką Wojną Grzybów są w nim informacje między innymi o Cyklopach i całowaniu królewien.

Więcej w Fandom

Losowa wiki